SPOR AKLI UYANMALI

SPOR AKLI UYANMALI

Meslek hayatımda ve sosyal yaşamda ‘ben demiştim’ cümlesini kullanmayı asla sevmedim, sevemedim. Çünkü, tırnak içerisindeki bu cümle başarısızlığın nazik tarifini yapar her zaman. Ama geçmişle yüzleşmeden geleceğe bir rota çizilmeyeceği gerçeğini de unutmamalıyız. Gaziantep FK’nın nasıl yönetilmesi konusunda, geçmişte neler söylemiştim? Gelin bir hatırlayalım ve takdiri spor kamuoyuna bırakalım.

Spor endüstrisi demiştim; artık dünyada bacasız bir sanayi var oluyor ve sanayi kenti Gaziantep’in bu gerçeği görmesi gerekiyordu.

Futbol akademileri kurulmalı demiştim; Bu konuda eski Başkan Mehmet Büyükekşi adım atsa da yönetim değişince herkes sportif sonuçlara odaklandı.

Sportif başarılar suya yazı yazmak demiştim; nitekim takım kazandığında sevinç, kaybettiğinde hüzün vardı. Takımın şu an 350-400 Milyona ihtiyacı olduğu söyleniyor. Hangi galibiyetle bunu izah edebilirsiniz?

Fan Token gibi atılımları elbette küçümsemiyorum. Ama belli ki, genel transfer harcamalarında ciddi hatalar var. Şimdi ise gerçekten bir ‘SPOR AKLINA’ ihtiyaç var.

ÇÖZÜM FORMÜLÜ NE OLUR?
Bu konuda, kentin önde gelen spor insanları ve bazı iş adamlarıyla kısa görüş alışverişi yaptım. Gerçekten önemli görüşler vardı.
Mesela geçmişte de yönetimde görev almış herkesin tanıdığı bir isim şunu söyledi: ‘’Türkiye’de Fatih Terim, Rıza Çalımbay ve Altınordu teknik direktörü dışında 3 yıllık sözleşme yapan bir takım yok. Erol Bulut’un sözleşmesinde 15 milyon TL gönderme bedeli var. Alacaklarıyla 20 milyon TL. Bu nasıl bir strateji, bu sözleşmeyi kim yaptı? ‘’

Spor yönetiminin dünyada güçlü sermaye sahipleri de olsa yönetmediğine şahitlik ettik. Rus ve arap iş dünyasının milyarlar harcayarak aldığı takımlar, şimdi kendi kaderine terk edildi.
Bu nedenle Gaziantep’te geçmiş tecrübeleri olan spor adamlarının kesinlikle yönetimde yer alması ve sorumluluk kadar yetki verilmesi gerekiyor.

Bu takımın paradan çok güçlü bir spor aklına ihtiyacı var. Bu kentin spor insanları da artık tevazuyu bir kenara bırakarak elini taşın altına koymalıdır.
Tabi kulüp içerisinde yaşanan bazı gelişmeleri de konuştuk, konuşuyoruz. Kongre aşamasında hataların yerine , çözüm önerilerine enerji aktarılması daha akılcı olacaktır.
Benden söylemesi.


Haber Merkezi
5.12.2022

Yorum yap

Diğer Haberler