USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Politika

SEN KİMSİN?

Cumhuriyet Halk Partisi'nde İl Başkanı olarak iki yıla yakın süredir görev yapan Neşet Uçar’ın muhalefet partisi CHP’de Başkan mı? yoksa Kayyum mu olarak görev yaptığı tartışma konusu oldu.

SEN KİMSİN?
13-11-2022 14:56

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Gaziantep ziyareti öncesi kentte parti içi tartışmalar sürüyor. Gaziantep'e gelmesi beklenen Kılıçdaroğlu'nu Gaziantep'te kayyum il başkanı Neşet Uçar karşılayacak.!

Tüzük açık!

CHP Tüzüğünü iyi bilen eski CHP’li isimler, örgütün iyi yönetilemediğini öne sürerken, “Parti tüzüğüne göre bu kadar uzun süre atamayla İl Başkanlığı yapılamaz. Mevcut delegeler ile seçime gidilse Genel Merkez’in istemediği isimler çıkabilir. İl Başkanı gibi ilçelere de atama yapılınca Başkanın kayyumluk yapıp yapmadığı tartışma konusu oldu. CHP’de parti tüzüğüne aykırı davranılıp davranılmadığını hukukçular iyi incelemeli” dedikleri iddia edildi.

Partide kafalar karışık

Uzun süre il başkanının atanmadığı CHP Gaziantep’te genel merkez yönetimi Neşet Uçar üzerinde uzlaştı. 05 Nisan 2021 günü kayyumla atanan Cumhuriyet Halk Partisi İl başkanı Neşet Uçar kayyuma atandığı günden bu yana kongre takvimi için karar almaması akıllarda soru işareti bıraktı. Kayyum il başkanı olarak partisini il ve ilçe başkanlıkları seçimlerine götürmesi için görevlendirilen Uçar’ın şu ana kadar kongre takvimini belirlememesi tepkilere neden oluyor. Parti tüzüğüne göre Uçar ve ekibinin partisini 45 gün içerisinde kongreye taşıması gerekiyordu.

Sürecin uzaması partiye zarar verir iddiası

İl başkanlığı kongresinin bir an önce yapılmasını talep eden partililer, olası bir erken seçim karşısında tüm hazırlıkların tamamlanmasını istiyorlar. Aylardır parti il ve ilçe başkanlıklarının boş kaldığını anlatan partililer, “Parti tabanı ivedi bir şekilde il ve ilçe başkanlığı kongrelerinin tamamlanmasını istiyor. İl başkanı ve geçici yönetim atandı. Şimdi bu yönetim kurulunda yer alan isimler kongre takvimini belirlemeli ve yaşama geçirmek zorundalar. Belirlenen yönetim kurulu kongre takvimini belirlesin, şayet pandemi nedeniyle yetkili kurumlar kongreyi iptal ederse yapabilecek bir şey yok. Örgüt iradesine güvenmeyip ne yapmaya çalışıyor; Yoksa ağabeylik yapıp kongreye götürüp aday olmayacak mı? Tüzük açık ve ortada; il başkanını ve yönetiminin bu kadar sorunun üzerine ne yapacağı bekleniyor. Örgüt iradesine güvenmeyip kayyumla atanan İl başkanının yapması gereken kongre takvimini açıklayıp seçim startını vererek yapılması gereken çalışmayı yapacak mı?” şeklinde değerlendirmelerde bulunuyorlar.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
AYINTAB GAZETESİ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ