USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Politika

OĞUZELİ’NDE 62 AİLEYE SÜRDÜRÜLEBİLİR GEÇİM KAYNAĞI

OĞUZELİ’NDE 62 AİLEYE SÜRDÜRÜLEBİLİR GEÇİM KAYNAĞI
15-08-2022 12:35

OĞUZELİ’NDE 62 AİLEYE SÜRDÜRÜLEBİLİR GEÇİM KAYNAĞI

“BEREKETLİ HİLAL TOPRAKLARI NAKIŞ GİBİ İLMEK İLMEK İŞLENİYOR”

 

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, çiftçilerle birlikte 'Türkiye ve Suriyeli Topluluklar için Tarımsal Geçim Kaynaklarının ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi' projesi kapsamında gerçekleşen Oğuzeli’nin Coğrafi İşaretli ürünü olan patlıcan hasadına katıldı.

 

Projenin amacının ailelere tarım ve tarımsal üretimi gelir sağlayıcı faaliyetler yoluyla, ailelere sürdürülebilir geçim kaynağı sağlamak olduğunun altını çizen Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, “Oğuzeli Belediyesi ve Oğuzeli Kaymakamlığı iş birliğinde Welthehunger Hilfe Alman Dernegi'nin de desteği ile 'Türkiye ve Suriyeli Topluluklar için Tarımsal Geçim Kaynaklarının ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi' projesi kapsamında 62 aileye destek veriliyor” dedi.

 

Başkan Kılıç, “Projemizin iskeletini yüzde 30’u Suriyeli Yüzde 70’i ise Türk vatandaşımız olmak üzere 62 aile oluşturmaktadır. Projenin ana amacı ise ailelere tarım ve tarımsal üretimi gelir sağlayıcı faaliyetler yoluyla, ailelere sürdürülebilir geçim kaynakları yaratmak. Bunun için ilk önce projeden faydalanan ailelere teknik, gıda üretimi gıda işlenmesi ve paketleme eğitimleri verdik. Daha sonra ailelerimize sürdürülebilir bir gelir yaratmak ve uzun vadede bağımsız olarak tarımsal anlamda üretim yapmalarını sağlamak için 220 dönüm tarla kiralayarak tahsis ettik. Her aileye 3 dönümlük bir alan verildi. Ailelerimiz tahsis ettiğimiz alanlara patlıcan fidesi ektiler. Öğrendikleri tüm teknik bilgileri usta eğiticiler nezaretinde burada uyguladılar. Bugünde hasat için bir araya geldik. Tüm sezon sonunda aile başı 30 ton patlıcan hasadı bekliyoruz. Türkiyeli ve Suriyeli Topluluklar İçin Tarımsal Geçim Kaynaklarının ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi projesi Alman Federal Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen ve uygulanan "PEP Ekonomik Beklentilerin Desteklenmesi" programı çerçevesinde yürütülmektedir. Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GİZ) tarafından Weltungerhilfe (WHH) tarafından finanse edilmektedir.

Ben bu projenin başından sonuna kadar emeği geçen tüm paydaşlarımıza ve toprağı ilmek ilmek işleyen ailelerimize sonsuz teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
AYINTAB GAZETESİ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ