SGK Açıkladı

Milyonlarca çalışan, emekli olmanın hayalini kuruyor. Erken emeklilik için de bazı yöntemler bulunuyor. EYT şartı olmaksızın 48, 49, 50 yaşlarında nasıl emekli olunur? Erken emeklilik için ne yapmak gerekiyor? İşte detaylar…
SGK Açıkladı

KİMLER ERKEN EMEKLİ OLABİLİR?
Çalışan vatandaşlar, hizmet borçlanması yöntemi ile erken emekli olabiliyor. 2008 yılında yapılan düzenleme ve yürürlüğe giren mevzuat ile bazı çalışanlar için borçlanma süreleri netlik kazandı. 5510 sayılı Kanun’un hizmet borçlanma ile ilgili hükümleri 2008 yılı Ekim ayı itibariyle yürürlüğe girdi.

Bu yasaya göre sigortalı vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerinin borçlanabilecekleri süreler belirlendi. Buna göre 5510 sayılı Kanun’un 41’inci maddesi hükümleri kapsamında borçlanma dahilinde olan sürelerin tamamı ya da bir kısmı isteğe bağlı sigortalılar ile bu kişilerin hak sahipleri tarafından borçlanılabilecek.

DOĞUM BORÇLANMASI
5510 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesi gereğince (a), (b) ve (c) bentlerine tabi kişiler doğumdan sonra geçen süreleri borçlanabiliyor. Bu noktada doğumdan sonra geçen en fazla 2 yıllık süreler ve bu sürelerde uzun vadeli sigorta kolları bakımından sigortalı sayılmamak ce çocukların yaşaması şartları bulunuyor.

Kanunda belirtilen şartları karşılayan sigortalı kadınlar kullandıkları ücretsiz doğum ya da analık izin süreleri ile işyerinden alacakları belgeler ve doğum öncesi ile sonrasına dair alınacak olan raporlar ile SGK’ya başvuruda bulunarak borçlanabiliyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI
Bir diğer yandan muvazzaf ve ihtiyat askerlikte er ya da erbaş olarak silahaltında geçen süreler de borçlanılabiliyor. Bu kapsamda 1 Ocak 1950 tarihinden sonra yedek subay okulunda, 26 Haziran 2019 tarihinden sonra da yedek astsubay okulunda öğrenci olarak geçirilen süreler borçlanılabiliyor.


Haber Merkezi
16.08.2022


Yorum yap

Diğer Haberler