Osmanlı Dönemi'nde soğuk algınlığının ilacı bu bitkiler

Doktor sayısının daha az olduğu Osmanlı ve Eski Mısır Dönemi'nde grip, nezle, öksürük ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarla baş etmenin tek yolu şifalı bitkilerdi.
Osmanlı Dönemi'nde soğuk algınlığının ilacı bu bitkiler

Grip, nezle, öksürük ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarla tarih boyunca mücadele edilmiş ve virüslere karşı bitkilerle tedaviler aranmıştır. Eski Mısır Dönemi'nde ve Osmanlı Dönemi'nde hastalıklara karşı kullanılan bitki çaylarını bir araya getirdik.

Aksam.com.tr'den Merve Kantarcı Çulha'ya açıklamalarda bulunan Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, eski Mısır Dönemi'nde hastalıklara karşı bitkiler çok sık kullanıldığını belirtti.

ESKİ MISIR DÖNEMİ'NDE ŞİFA

Soğuk algınlığında özellikle soğan, sarımsak ve pırasanın çok sık kullanıldığını gösteren kanıtların olduğunu söyleyen Medipol Mega Üniversite Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bölümü'nden Dr.Öğr.Üyesi Serhat Koran, şöyle devam etti:

"Keten tohumu, rezene, Hint yağı ve Hindistan cevizi yağı da kullanılırdı. Özellikle Hindistan cevizi yağı ile yapılan gargara, ağız içerisi virüslere karşı korumak için sık kullanılırdı."

Osmanlı döneminde de hekimin asıl görevinin tedavi etmekten çok halkı hastalıklardan korumak olduğunu belirten Koran, Osmanlı Dönemi'nin şifasını şöyle anlattı:

"O dönemin en önemli soğuk algınlığı ve gripten koruyucu bitkisel formülü Osmanlı çayıdır."

OSMANLI ÇAYI TARİFİ

Havlıcan bitkisi, zencefil, hibiskus bitkisi, ıhlamur, karanfil, limon, portakal, tarçın, kekik ve elma.

Bu karışımı bir blenderden geçirdikten sonra sıcak suya atıp kapağını kapatın ve 5-10 dk. Demlenmeye bırakıyoruz.

Sonrasında bal ile tatlandırarak tüketebiliriz. Bu çay tarifi; hem çok lezzetli hem de grip ve benzeri soğuk algınlıklarına karşı koruyucudur.

Ayrıca Osmanlı'da kış aylarında soğuk algınlığına karşı kekik, ekinezya, defne, lavanta, ısırgan, ıhlamur ve ayı pençesi otu çayları da sık kullanılırdı.


Haber Merkezi
18.12.2021


Yorum yap

Diğer Haberler