Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret ve faiz açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Asgari ücret arttı diye işçi çıkarma gibi bir durumla karşılaşacağımızı zannetmiyorum. İstenmeyen durumların oluşmasını engellemek için elimizdeki araçları kullanırız” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret ve faiz açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde Kanal7 Ana Haber Spikeri Hülya Seloni'nin de aralarında olduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Merkez Bankası'nın faiz indirimine ilişkin konuşan Erdoğan, "İktidara geldiğimiz ilk günden bu yana ekonomideki tezimiz özellikle düşük faizdir ve bir de faiz-enflasyon ilişkisini ben devamlı “faiz sebep, enflasyon neticedir” diye işlemişimdir. Bu tezim değişmedi. Bugün de ben yine aynı tezi savunuyorum ve buna inanıyorum" dedi.

Asgari ücrette yapılacak artışa yönelik soruya yanıt veren Erdoğan, "Biz alt gelir grupları başta olmak üzere milletimizin bütün kesimlerinin hayat şartlarını iyileştirmek için mücadele ediyoruz. İstenmeyen durumların oluşmasını engellemek için elimizdeki araçları kullanırız. Kimsenin mağdur olmasına müsaade etmeyiz” ifadelerini kullandı.

Un ve şeker gibi bazı gıda maddeleri üzerinden yapılan spekülasyonlar için gerekli adımların atılacağını da vurgu yapan Erdoğan, "Ticaret Bakanlığımız gerekli tedbirleri alıyor, adımları atıyor. Bu tür stokçuluğun yapılması kesinlikle yasaktır. Tarım ve Orman Bakanlığımız depolarda ne kadar şeker olduğunu oralarda göstermek suretiyle herhangi bir sıkıntının olmadığını çok açık net ortaya koydular. Ne yazık ki depolama yöntemiyle bunları piyasadan çeken ve bu konularda da üretimi engelleyen ahlaksızlar var, edepsizler var" açıklamasında bulundu.


Ekonomi
29.11.2021


Yorum yap

Diğer Haberler