Tesla’nın “Çalışan” İlk İnsansı Robotunun Prototipi 30 Eylül’de Görücüye Çıkacak

Tesla’nın “Çalışan” İlk İnsansı Robotunun Prototipi 30 Eylül’de Görücüye Çıkacak

Geçtiğimiz yıl boyunca dünya basınında adından söz ettiren Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, başta uzay odaklı olmak üzere çılgın projeleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. 2021 yılında TIME dergisi tarafından “Yılın Kişisi” ilan edilen, dünyanın en zengin insanı Musk’ın şirketi Tesla, yine bir çılgın projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bilindiği üzere Tesla şirketi uzun bir süredir insansı robot çalışmalarını sürdürüyordu. Tesla, bu yıl 30 Eylül’de gerçekleştireceği AI Day etkinliğinde ilk insansı robotunun prototipini sergilemeye hazırlanıyor.

İNSANSI ROBOTUN ÇALIŞAN PROTOTİPİ SERGİLENECEK
Tesla her yıl belli bir temaya yönelik etkinlikler düzenliyor ve bu etkinlikler “AI Day” başlığında düzenleniyor. Şirket bu yılki etkinliğini 30 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek. Etkinliğin basın mensuplarına gönderilmeye başlanan davetiyelerinde, 30 Eylül’de ilk insansı robotu Tesla Bot’u çalışan bir prototipin de etkinlikte gözler önüne serileceğine işaret ediyor. Söz konusu davetiyenin görselinde, parmakları ile kalp şekli oluşturan insansı bir robotun ellerinin yer aldığı görülüyor.

Elon Musk, Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada bir sonraki AI Day etkinliğinin Ağustos ayında gerçekleştirileceğini duyurmuştu ancak daha sonrasında Tesla Optimus olarak da bilinen insansı robotun “çalışan bir prototipini” hazır hale getirebilmek için şirket bu etkinliğin tarihini erteledi. Böylece etkinlik için 30 Eylül’de karar kılındı.

ROBOTLAR ÜRETİMDE DE KULLANILACAK
Tesla, hazırlamış olduğu AI Day davetiyesinde, “30 Eylül’de Kaliforniya’nın Palo Alto şehrinde düzenlenecek olan AI Day 2022’ye davetlisiniz. Full Self-Driving (Tam Otonom Sürüş), Tesla Bot, Dojo ve daha fazlası da dahil olmak üzere, Tesla’nın yapay zeka alanındaki en son gelişmeleri hakkında bilgi edineceksiniz” ifadelerini kullandı.

Tesla, heyecan verici bu davetiyesini göndermeye başlamadan önce resmi web sitesinde, şirketin “rutin ve sıkıcı” görevlerini yerine getirmesi için üretim tesislerinde binlerce insansı robot kullanmayı planladıklarını belirten bir iş ilanı da yayınlamıştı.


Haber Merkezi
28.09.2022

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler